Сервіс у часі військового стану надає послуги спеціалістам безкоштовно
Юридичні консультації онлайн в веб-сервісі DealOk

63 стаття Конституції України – про що варто пам'ятати свідкам?

63 стаття Конституції України, стаття відмова від надання свідчень і те, про що варто пам'ятати свідкам
63 стаття Конституції України – про що варто пам'ятати свідкам?

Пам'ятаєте відому фразу, якою закінчуються касові голлівудські фільми: “Ви маєте право зберігати мовчання”? В українському законодавстві є стаття конституції, яка надає можливість не свідчити проти себе та своєї сім'ї. Ця стаття розкриє важливі моменти, які потрібно знати свідкам. І відповість на запитання: як не свідчити проти себе?

63 ст конституції України говорить про те, що особа, яка відмовляється від надання свідчень проти себе чи сім'ї, не несе юридичної відповідальності. Говорячи простими словами, ви маєте право відмовитися від надання свідчень проти чоловіка, матері, батька, дочки, а також найближчих родичів.

Відповідно до чинного законодавства, державні органи не мають повноважень до примусового отримання інформації від людини на підставі підозр у скоєнні незаконних діянь її родичами чи членами сім'ї.

Законне право відмови свідчити проти себе

Кожна людина має законне право на імунітет свідків (або звичне для багатьох “право зберігати мовчання”). Це право складається з безлічі варіантів:

  • Особа може відмовитися спілкуватися на цю тему;
  • Відмовитися давати коментарі та відповідати на запитання;
  • Не давати жодних свідчень та інформації проти себе;
  • Отримати правдиву інформацію про свої права, донесену зрозумілою мовою.

У юридичній практиці відомі випадки отримання правоохоронними органами показань шляхом використання фізичної сили чи прийомів психологічного тиску. Подібні дії повністю порушують права людини, а отримана інформація таким шляхом, не повинна вважатися законною.

Відповідно до 3 частини 62 статті, інформація для звинувачення, отримана насильницькими методами під час розслідування, неприпустима і не є доказом провини. Законодавчий орган передбачив багато проблем, пов'язаних із правом зберігати мовчання.

Насамперед, законний представник сторони обвинувачення має роз'яснити права допитуваному. Далі особа, яка допитується, має право скористатися або не скористатися своїм правом. Тільки у разі добровільної згоди на дачу показань отримані відомості можуть вважатися законними.

Особливості відмови від надання свідчень проти членів сім'ї

У судовій практиці інформацію про справу отримують переважно через допит свідків. Свідок майже завжди володіє необхідною інформацією про кримінальний злочин та його показання можна долучити до діловодства.

Існують випадки, коли свідок на законній підставі має право зберігати мовчання та відмовитися від надання свідчень. Законодавчий орган надає перелік осіб, проти яких ви маєте законне право не надавати свідчення. Насамперед, це подружжя, батьки свідка, а також вітчим/мачуха, діти, онуки, правнуки, законні опікуни, особи, які проживають спільно (у народі, громадянський чоловік/дружина), які не перебувають у законному шлюбі.

63 стаття конституції України не змушує давати свідчення проти родичів, але дає змогу добровільно дати свідчення. Єдина умова – вони мають бути правдивими. За надану інформацію уповноваженому органу свідок несе юридичну відповідальність. Відмова у свідченнях письмово фіксується у протоколі опитування свідків.

У судовій практиці часто виникають ситуації, у яких свідок побоюється переслідувань з боку злочинця та її сім'ї, і тому цурається дачі показань. У цьому випадку відмова від надання показань прирівнюється до злочину. Однозначні відповіді: "не бачив" або "забув" також приймаються судом за відмову від надання свідчень і тягнуть за собою юридичну відповідальність.

Чи має право свідок відмовитися від надання свідчень у суді

На судовому засіданні використовуються показання, отримані протягом досудового розслідування. І якщо людина обрала тактику зберігання мовчання в період досудового розслідування, її показання не буде враховано.

Ми розглянули основні положення статті 63 Конституції України та важливі пункти щодо надання свідчень. У будь-якій ситуації ви маєте законне право скористатися послугами адвоката, який детально вивчить справу та відповість на ваші запитання.

Наступні статті